Książki polecane przez PR-owców. Co czytaliśmy w 2024 i po co warto sięgnąć w 2025?

Książki polecane przez PR-owców. Co czytaliśmy w 2024 i po co warto sięgnąć w 2025?

Od 1 do 23 grudnia 2024 roku, Klub Rzeczniczek i Rzeczników Polskiego Stowarzyszenia Public Relations polecał Wam najlepsze, zdaniem jego członkiń i członków, książki na prezent. Posty w mediach społecznościowych łatwo mogą umknąć uwadze, dlatego poniżej znajdziecie pełen zbiór polecanych pozycji wraz z ich krótkimi opisami. Jesteście gotowi na małą podróż w świat literatury? Zapnijcie pasy i zaczynamy!

 

  • „Historia LEGO”, Jens Andersen 

Polecający książkę Marcin Poznań pisze o niej tak: „”Historia Lego” pokazuje poprzez wspomnienia i prasowe cytaty m.in. kolejnych pokoleń rodu Kristiansenów, jak przez dekady zmieniała się ta zabawka i filozofia LEGO, w której centrum zawsze była dziecięca zabawa. I to nie jest książka-laurka, bo nie brak w niej tematów trudnych.”

 

  • „Śmierć pięknych saren”, Ota Pavel
  • „Demon Copperhead”, Barbara Kingslover

Dwie pozycje od Anety Arwaj to delikatny i liryczny zbiór opowiadań przenoszący nas w malownicze okolice przedwojennej Czechosłowacji, do świata dzieciństwa autora (Ota Pavel) oraz współczesna powieść osadzona w ubogich Appalachach opowiadająca historię Damona, porzuconego przez matkę chłopca, od urodzenia zmagającego się z przeciwnościami losu. Perełki. 

 

  • „Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym”, Daniel Kahneman 

Autor, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii w przystępny sposób wprowadza czytelników w świat psychologii poznawczej i ekonomii behawioralnej, opisując dw systemy myślenia: szybki, intyicyjny oraz wolny, analityczny. Ta pozycja wpadła w oko i została na dłużej ze świątecznie polecającą ją Joanną Klejszmit. 

 

  • „Ekonomia obwarzanka”, Kate Raworth 

„Już sam tytuł budzi we mnie sympatię” – mówi o książce Marek Wiśniewski, wspominając czas, jaki spędził w Krakowie, z którym obwarzanek jest kojarzony. Kate Raworth proponuje nowe, alternatywne spojrzenie na gospodarkę. W centrum tej koncepcji jest właśnie „obwarzanek”, model, zewnętrznym kręgiem wyznaczający granice ekologiczne planety, czyli limity, których przekroczenie może oznaczać katastrofę klimatyczną. 

 

  • „Kwiaty dla Algernona”, Daniel Keyes
  • „Giełda Słów”, Alena Graedon  

Na naszej liście książkowych polecajek znalazły się również dwie pozycje rekomendowane przez Hannę Pieczyńską. Pierwsza poddaje pod dyskusję temat badań naukowych przeprowadzanych na ludziach i zwierzętach oraz związaną z tym ingerencję w naszą inteligencję i świadomość. Druga to wciągająca opowieść o dziwnej przypadłości dopadającej ludzi, która sprawia, że tracą oni słowa, a co za tym idzie, możliwość komunikowania się ze sobą. 

 

  • „Autostopem przez Galaktykę”, Douglas Adams

Mykhailo Krasiuk wraz z Douglasem Adamsem zabiera nas w podróż statkiem kosmicznym napędzanym nieprawdopodobieństwem w towarzystwie prezydenta Galaktyki. Według naszego kolegi, cały cykl Adamsa to najlepszy na świecie trening lateralnego myślenia, absolutnie niezbędnego w kreatywnej pracy PR-owca. 

 

  • „Człowiek, który zniszczył kapitalizm. Jak Jack Welch wmówił całemu pokoleniu liderów biznesu, że fuzje, redukcje i maksymalizacja zysku to najlepsza droga rozwoju firmy”, David Gelles
  • „Jak uspokoić umysł”, Chris Bailey

Krytyczna quasi biografia Jacka Welcha, menadżera wszechczasów, wieloletniego prezesa General Electric pokazuje nam nie tylko wpływ tytułowego bohatera na transformację General Electric, ale także serwuje skondensowaną historię kapitalizmu na przestrzeni ostatnich 40-50 lat w wydaniu korporacyjnym. „Jak uspokoić umysł” z kolei jest książką człowieka, który całe życie podporządkował maksymalizacji swojej produktywności i efektywności. Wyzwalające, nie tylko dla pracoholików. Obie pozycje poleca Marcin Herman

 

  • „Open. Autobiografia tenisisty”, Andre Agassi

Rzecz nie tylko dla fanów tenisa, choć to opowieść snuta przez jednego z najlepszych tenisistów w historii. Agassi pisze o autodestrukcji, zagubieniu, ale i o poszukiwaniach wewnętrznego spokoju i odnalezieniu siebie. Poleca Przemysław Duszczak

 

  • „Do raju”, Hanya Yanagihara 

Do tytułowego raju zabiera nas Joanna Piwowarczyk polecająca książkę amerykańskiej autorki. To błyskotliwa powieść, której akcja rozgrywa się na przestrzeni kilku stuleci w różnych wersjach Ameryki. Choć każda z części mogłaby zostać opublikowana jako odrębny utwór, łączy je motyw przewodni – pragnienie kochania i bycia kochanym. 

 

  • „Wielka wojna o chipy. Jak USA i Chiny walczą o technologiczną dominację nad światem”, Chris Miller

Polecający tę konkretną książkę Mariusz Gawrychowski przekonuje, że świat technologii stoi na dwóch nogach: oprogramowania (software) i sprzętu (hardware). Niewiele jednak osób zastanawia się nad tym, co napędza rozwój tych dwóch dziedzin, a są to półprzewodniki. „Wielka wojna o chipy” to obowiązkowa lektura dla tych, którzy chcą zrozumieć, co naprawdę napędza świat (nowych) technologii. 

 

  • „Półbrat”, Lars Saabye Christensen

„Półbrat” znajduje się w naszych książkowych poleceniach za sprawą Agnieszki Durskiej, która, nazywając ją literaturą przez duże „L”, zwraca uwagę na ciepło, miłość i czułość bijące z tej pozycji, charakteryzującej się wybornym językiem i znakomitym tłumaczeniem. 

 

  • „101 Essays That Will Change The Way You Think”, Brianna Wiest

O książce, polecająca ją Małgorzata Morańska, pisze tak: „Ta książka nakłada nowy filtr na nasze życie. Uczy, że jakość życia zależy od naszych przekonań, wierzeń i dyktowanych nimi wyborów”. Prawdziwy game-changer!

 

  • „Narzędzia Tytanów. Taktyki, zwyczaje i nawyki milionerów, ikon popkultury i ludzi wybitnych”, Timothy Ferriss

Rekomendowana przez Sebastiana Grochalę książka to przegląd zwyczajów i narzędzi ludzi sukcesu z całego świata. To solidny przewodnik dla tych, którzy szukają praktycznych metod wspierających rozwój zawodowy i osobisty. Książka prezentuje różnorodne perspektywy, więc każdy znajdzie coś dla siebie. 

Zapraszamy do czytania i odkrywania swoich ulubionych książek!

drukuj