#rzeczniczkaodpowiada Agnieszka Sobucka o tym, jak nie zostać anty-rzecznikiem i czy warto wybrać studia z PR w nazwie

#rzeczniczkaodpowiada Agnieszka Sobucka o tym, jak nie zostać anty-rzecznikiem i czy warto wybrać studia z PR w nazwie

Nowa odsłona projektu realizowanego przez Klub rzeczników prasowych PSPR: #Rzeczniczkaodpowiada​. Tym razem w tej roli Agnieszka Sobucka, rzeczniczka prasowa Emitel SA i oczywiście członkini PSPR i Klubu rzeczników prasowych. Aga zmierzyła się z dwoma pytaniami: Czy warto studiować kierunki z PR w nazwie? Co zrobić, aby nie zostać anty-rzecznikiem?

Czy wybieranie specjalizacji public relations podczas studiów ma sens?

Zdaniem wielu osób, nie są do tego potrzebne żadne studia, a bycie rzecznikiem prasowym jest bardzo łatwe. Wystarczy, że ktoś dobrze wygląda, ładnie wypowiada się do kamery czy też ciekawie pisze. Ja się z tym nie zgadzam.

Myśląc o zawodzie rzecznika prasowego warto wybrać studia ze specjalizacją public relations czy komunikacja społeczna.

Należy jednak pamiętać, że są to faktycznie studia stricte humanistyczne – dlatego pośród przedmiotów znajdą się takie jak historia Polski, podstawy prawa, prawo prasowe czy historia mediów w Polsce i na świecie. Studentów czekają wykłady z psychologii społecznej, ale też takie jak copywriting czy retoryka i erystyka. Warto skupić się na przedmiotach, które pokazują sposoby pisania różnych materiałów – bo poprawność językowa i jego kultura świadczą o klasie dobrego PRowca.

Warto też pamiętać, że na wykłady często zapraszani są dziennikarze, czy eksperci ds. public relations,  którzy ciekawie opowiadają o projektach zrealizowanych podczas swojej pracy czy o nowinkach z branży. Takie studia to nie tyko sama teoria, ale i praktyka i zapewniam, że brzmi to bardzo ciekawie.

Podsumowując, public relations i komunikacja społeczna to kierunek, który warto wybrać, jeśli planuje się swoją przyszłość właśnie w zawodzie rzecznika czy eksperta ds. public relations. Sama jestem absolwentką takiej specjalizacji i gorąco ją polecam

Jak nie trafić na listę anty-rzeczników? 3 najważniejsze cechy dobrej rzeczniczki/dobrego rzecznika

Kiedy rzecznik unika mediów, używa sformułowania „bez komentarza”, odmawia wypowiedzi, nie odpowiada na emaile, a dziennikarze przyłapują go na kłamstwie, to lepiej, żeby szybko zmienił zawód – bo za chwilę zostanie przykładem anty-rzecznika – co negatywnie odbije się nie tylko na jego wizerunku, ale także na wizerunku organizacji, którą reprezentuje  

Nam, PRowcom i rzecznikom prasowym, również się przez niego oberwie, ponieważ jak sami wiecie, wpadki innych rzeczników są szeroko komentowane w przestrzeni publicznej.

Praca rzecznika to szereg różnorodnych obowiązków - rzecznik musi być wielozadaniowy. Sprawne wykonywanie wielu czynności w tym samym czasie wymaga sporych umiejętności, a także odpowiednich cech charakteru.

I tu niezwykle ważne jest, aby być odpornym na stres i umieć pracować pod presją czasu. Wiem, bywa trudno, dlatego konieczne jest pozytywne nastawienie do swojej pracy bez względu na okoliczności. I tego nam wszystkim życzę!

 

---------------

Już tradycyjnie zachęcamy kolejne rzeczniczki i rzeczników do nagrania – dzielcie się wiedzą i doświadczeniami, mamy ambicję pokazania prawdziwego i profesjonalnego oblicza rzecznika prasowego.

Koordynatorem projektu jest Damian Ziąber (d.ziaber@polskipr.pl)

Za montaż o oprawę graficzną odpowiada Mieszko Sibilski

drukuj