#rzeczniczkaodpowiada - Beata Kopczyńska o profesjonaliźmie rzecznika prasowego

#rzeczniczkaodpowiada - Beata Kopczyńska o profesjonaliźmie rzecznika prasowego

Klub Rzeczników Prasowych PSPR prezentuje nowy cykl, w którym eksperci będą odpowiadać na czasem niewygodne pytania dotyczące ich profesji. W pierwszym odcinku zobaczycie Beatę Kopczyńską, Regionalną Rzeczniczkę Prasową ZUS Województwa Śląskiego.

#rzeczniczkaodpowiada na dwa pytania:

  1. Jak nie trafić na listę anty-rzeczników?
  2. Czy rzecznik może powiedzieć dziennikarzowi "nie"? Jak rzecznik może reagować na brak profesjonalizmu i działanie wbrew sztuce po stronie dziennikarza?

#rzeczniczkaodpowiada na pytanie: Jak nie trafić na listę anty-rzeczników?

Spośród wielu rzeczy, które rzecznik musi, bycie dobrze poinformowanym ma szczególne znaczenie. Jeśli rzecznik nie wie, co dzieje się w jego organizacji, albo dowiaduje się o tym z opóźnieniem, to lepiej żeby zmienił pracę albo… zapewnił sobie dostęp do tych informacji. Nie ma większej katastrofy niż ta, kiedy dziennikarz wie więcej o wydarzeniach w firmie niż jej przedstawiciel.

 

Trudno przekonać opinię publiczną o wyjątkowości firmy lub instytucji, jeśli sami w to nie wierzymy. Dlatego ważną cechą rzecznika prasowego jest zaangażowanie w działalność organizacji. Bez utożsamiania się z nią, rzecznik prasowy jest wiarygodny, jak Jaś Fasola w roli Jamesa Bonda. Ja zaangażowanie w działalność organizacji postrzegam jako ciągłe zainteresowanie tym co dzieje się w organizacji. Takie poczucie odpowiedzialności za nią nawet po godzinach pracy.

 

Spośród wielu stylów pracy rzeczników prasowych ja preferuję styl proaktywny. Polega on na tym, że rzecznik prasowy sam wyszukuje wydarzenia i sytuacje, które mają potencjał wizerunkowy. Zamiast odpowiadać na wydarzenia, które się dzieją, jako ekspert od komunikacji wyszukuje tematy i skutecznie prezentuje je opinii publicznej. Dzięki czemu przejmuje kontrolę nad przekazem.

 

#rzeczniczkaodpowiada na pytanie: Czy rzecznik może powiedzieć dziennikarzowi "nie"? Jak rzecznik może reagować na brak profesjonalizmu i działanie wbrew sztuce po stronie dziennikarza?

Brak profesjonalizmu dziennikarza nie zwalnia rzecznika prasowego od profesjonalnego podejścia do swoich obowiązków. Wykluczanie wybranych dziennikarzy z grona osób zasługujących na udział w konferencji prasowej czy na terminowe udzielenie odpowiedzi na pytania, jest zaprzeczeniem tego, czego oczekuje się od rzecznika. Skoro został on powołany do prowadzenia komunikacji z otoczeniem to sam tej komunikacji nie powinien ograniczać. Nawet jeśli po drugiej stronie zauważa brak kompetencji czy przygotowania. Nie oznacza to jednak, że rzecznik nie powinien reagować na niewłaściwe zachowania ze strony dziennikarzy.

 

Jeśli takie zachowanie godzi w interes firmy to jest zobowiązany zdecydowanie i adekwatnie zareagować. Merytorycznie, bez atakowania drugiej strony, bez personalnych wycieczek czy złośliwości. Właśnie po sposobie reakcji na taką sytuację kryzysową można rozpoznać profesjonalizm rzecznika prasowego.

 

Jesteś rzeczniczką/rzecznikiem prasowym i chcesz dołączyć do tego projektu? Pisz do Damiana Ziąber, koordynatora Klubu Rzeczników prasowych w PSPR na adres d.ziaber@polskipr.pl

 

Montaż i oprawa graficzna wideo: Mieszko Sibilski

Koordynacja projektu: Damian Ziąber

drukuj