PSPR partnerem "MEDIA INFO - dezinformacja i hejt w erze AI"

PSPR partnerem "MEDIA INFO - dezinformacja i hejt w erze AI"

Polskie Stowarzyszenie Public Relations zostało partnerem tegorocznej edycji "MEDIA INFO" w Rzeszowie. Konferencja skupi się na zagadnieniach zwalczania dezinformacji i hejtu w obliczu dynamicznie rozwijających się oraz upowszechniających narzędzi sztucznej inteligencji. Wydarzenie zwieńczy uroczystość wręczenia nagrody Oksymoron Roku. 

 

Jak czytamy w zapowiedzi: największą siłę rażenia, która ma możliwość zaatakować miliony świadomości ludzkich, sposobu postrzegania, myślenia, kreowania opinii a w dalszej mierze działań, zachowań ma dezinformacja i hejt. Jakim narzędziem dla wykorzystania tej siły są media? Jak je rozpoznać? Jakich narzędzi użyć i jak przeciwdziałać? Jaki wpływ na jej kształtowanie ma sztuczna inteligencja? Podczas konferencji uwagę skupimy również na działaniach informacyjnych i ich wpływie na funkcjonowanie samorządów w Polsce jako instytucji demokratycznych, skupionych najbliżej obywatela. O problemach i niebezpieczeństwach wpływu dezinformacji, hejtu, sztucznej inteligencji oraz negatywnej narracji w celu budowania dezinformacji, wprowadzania w błąd, również walki politycznej z dala od problematyk społecznych. Planowane dyskusje będą też o zdefiniowaniu pojęć informacji cyfrowej i jak sobie radzić z nieprawdziwą informacją cyfrową a co bardzo istotne w ostatnim okresie wykorzystania sztucznej inteligencji (AI) do wspomnianych celów.

 

- Konferencja ma charakter debat złożonych z trzech paneli dyskusyjnych. W każdym z nich, związanymi z obszarami kreowania informacji z wykorzystaniem zjawiska DEZINFORMACJI, HEJTU oraz sztucznej inteligencji (AI), narzędziami przesyłania przekazu oraz defensywnych działań, będą uczestniczyć zaproszeni eksperci we wspomnianych dziedzinach. Będzie też możliwość zadania pytań ekspertom oraz dyskusji, do której gorąco zachęcamy - wyjaśnia Marek Poręba, przewodniczący Rady Fundacji Oksymoron oraz członek PSPR.

 

Pointą konferencji będzie laur “OKSYMORON ROKU”, który zostanie wręczony w ramach oficjalnej gali. Jest to coroczna nagroda przyznawana za publiczną wypowiedź, aktywność w dziedzinie informacji z zakresu mediów, polityki, reklamy, zwracającą uwagę na niedostrzeganą dotąd kwestię, mającą przełomowe znaczenie bądź obalającą mit, tabu. Kapituła złożona jest z członków Rady Programowej Fundacji Oksymoron. – Konsekwencje społeczne hejtu i dezinformacji z roku na rok przybierają na sile. I to nie tylko w skali globalnej. Wpływają na życie i zdrowie psychiczne pojedynczego człowieka. Rewolucyjnie rozwijające się technologie często wzmacniają ten proces. Fundacja Oksymoron i konferencja Media Info pokazują, że tak nie musi być. Że świadome i odpowiedzialne użycie technologii oraz pokazywanie pozytywnych przykładów  jej stosowania, jest jednym z fundamentów budowania poczucia bezpieczeństwa, także społecznego. Jako PSPR chętnie patronujemy inicjatywom, które dbają o  prawdę i których celem jest budowanie odpowiedzialności za słowo - mówi Renata Poreda, członkini zarządu PSPR. 

 

PROGRAM

Dzień pierwszy - 22 lutego - Panele eksperckie

  1. LOCKDOWN czyli “Informacja kontra dezinformacja” - rola mediów publicznych, lokalnych, samorządowych w walce z dezinformacja i hejtem - godz. 10:30

Prelegenci:

- dr Łukasz Lewkowicz - Instytut Europy Środkowej - ekspert ds. dezinformacji i mediów w Słowacji, UMCS Lublin

- Wadim Tyszkiewicz - Senator RP

- Radosław Gruca - dziennikarz Radio Zet, Reset Obywatelski

  1. SZCZEPIONKA czyli “Czy sztuczna inteligencja szkodzi czy pomaga?” - o roli sztucznej inteligencji jako narzędzia komunikacji w budowaniu wiarygodności informacji czy też kształtującej odwrotny jej obraz - godz. 12:00

Prelegenci:

- Kamil Smogorzewski - Dyrektor operacyjny IBRiS

- Monika Ezman - Członek zarządu, dyrektor centrum zarządzania jakością i działu analiz, Instytut Monitorowania Mediów.

- Wojciech Dudziński - Prezes Fraud Control, informatyka śledcza

  1. KWARANTANNA czyli “Wszyscy jesteśmy hejterami” - przyczyny, skutki, metody defensywne - godz. ok. 13:30

Prelegenci:

- Maja Herman - psychiatra, psychoterapeutka, Prezes w Polskie Towarzystwo Mediów Medycznych

- Maja Staśko - influencerka

- Tomasz Terlikowski - dziennikarz

  1. GALA OKSYMORON ROKU 2023:

- Rozpoczęcie GALI - godz. 17.30

- Wręczenie wyróżnień samorządom

- Wręczenie Lauru OKSYMORON

- Finał - Wręczenie OKSYMORON ROKU 2023

- Bankiet - kolacja

 

Dzień drugi - 23 lutego - szkolenia

I panel szkoleniowy - IBRiS - Kamil Smogorzewski - godz. 9:00

- Jak interpretować wyniki badań, sondaży. Jakie rodzaje badań są skuteczne w osiąganiu celu badawczego w tym określania pozyskiwania i tworzenia informacji

publicznej?

II panel szkoleniowy - IMM - Monika Ezman - godz. 10:30

- Monitoring mediów. Narzędzia, skuteczna interpretacja, pozyskiwanie informacji o źródłach informacji. Jak odczytywać dane z monitoringu?

III panel szkoleniowy - Oksymoron - Marek Poręba - godz. 12:00

- Jak radzić sobie z dezinformacją, skuteczne działania i narzędzia. Hejt - rodzaje i skuteczne działania do walki z hejtem

IV panel szkoleniowy - Psychiatra - Maja Herman - godz. 13:30

- Psychologiczne i komunikacyjne aspekty agresji w Internecie

 

Uczestnictwo w konferencji podczas paneli eksperckich (22 lutego) - jest bezpłatne. Udział w GALI oraz w szkoleniach drugiego dnia konferencji - płatne.

Szczegóły na www.oksymoron.org.pl oraz www.mediainfo.oksymorn.org.pl

UWAGA! Kod rabatowy dla członków PSPR na szkolenia i uczestniczenie w Gali.

 

Po wejściu na stronę:

https://stage24.pl/events/media-info-hotel-prezydencki-1945

po wyborze opcji zakupu biletu należy zaznaczyć okienko “Mam kod rabatowy” i wpisać:

20242223PSPR 

drukuj