Alma Kadragic

zmarla alma kadragic

Rok członkostwa: 2020


Współzałożycielka i pierwsza prezeska Polskiego Stowarzyszenia Public Relations. Pionierka branży PR w Polsce w czasach początków gospodarki wolnorynkowej w naszym kraju. Była dziennikarką, badaczką, specjalistą ds. public relations i mediów w Stanach Zjednoczonych, Europie i na Bliskim Wschodzie. Od 2013 roku promowała też handel pomiędzy Polską a Florydą i Ameryką Łacińską.

W latach 2017-20 pełniła funkcję Dyrektora ds. Rozwoju Biznesu w Nperspective CFO & Strategic Service. Wcześniej przez 16 lat pracowała w telewizji ABC News w Nowym Jorku, Waszyngtonie, Londynie i Warszawie jako scenarzysta, producent i szef biura. Założona przez nią w 1990 roku agencja Alcat Communications International zarządzała public relations na rynkach wschodzących dla takich klientów jak American Express, Cargill, Citibank, Dell, Gerber, Levi Strauss i Texaco.

W 1997 roku, wraz z Piotrem Czarnowskim wydała pierwszy w Polsce podręcznik PR „Public Relations, czyli promowanie reputacji”.

W 2013 r. została odznaczona Krzyżem Oficerskim przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego za zasługi i całokształt jej pracy dziennikarskiej w Polsce w latach 80. Laureatka nagrody „Amicus Poloniae” za wyjątkowy wkład w promowanie współpracy pomiędzy USA a Polską. Zasiadała we władzach wielu organizacji, w tym National Association of Women Business Owners, American Women in Radio and Television, w Amerykańskiej Izbie Handlowej w Polsce, Komisji Fulbrighta w Polsce.  

Alma Kadragic zmarła w 2023 roku w wieku 80 lat. Była, jest i będzie członkinią honorową PSPR.